Unencrypted | Login
2017 AAPM Committee Schedule at RSNA

Hyatt Regency Chicago
151 East Wacker Drive
Chicago, IL 60601
November 26 - December 1, 2017

HYATT Regency Chicago/Headquarters Office Office Hours
Wrigley - Bronze Level (West Tower)
Telephone Number: TBD
Sunday, November 26: 7:00 am - 6:00 pm
Monday, November 27: 8:00 am - 2:00 pm
Tuesday, November 28: 8:00 am - 2:00 pm
Committee Minutes Due Date

All Council, Committee, Subcommittee, and Task Group minutes are to be submitted by
Monday, November 27 by 2:00 pm

Please email your minutes to minutes@aapm.org. Staff will post them to your committee website.

· Download the Committee Minutes Template ·
· Download the Action Item Template ·
Floorplan & Schedule

Chairs who wish to make changes to this schedule, please contact corbi@aapm.org


(Click on floorplan images above for full size 4 page PDF.)

Date Time Room Committee Chair / Contact
Saturday, November 25 8:30AM - 5:00PM Water Tower
(Bronze Level/West)
IEC62B Maintenance Team 51 meeting
Sunday, November 26 7:00AM - 6:00PM Wrigley
(Bronze Level/West)
Headquarters Office
Sunday, November 26 7:30AM - 9:00AM Foyer near HQ
(Bronze Level/West)
Grab and Go Continental Breakfast for Committee Members
Sunday, November 26 8:00AM - 11:00AM Picasso
(Bronze Level/West)
JsBMC - Journals Business Management Committee Samuel Armato
Sunday, November 26 8:00AM - 9:00AM Columbian
(Bronze Level/West)
TG252 - Task Group No. 252 - Methodology for the development of pediatric techniques for computed radiography and digital radiography Don-Soo Kim
Robert MacDougall
Sunday, November 26 8:00AM - 10:00AM San Francisco
(Gold Level/West)
TG282 - Task Group No. 282 - Development of a new - universal breast dosimetry method Ioannis Sechopoulos
Sunday, November 26 8:00AM - 10:00AM Comiskey
(Bronze Level/West)
TG150 - Task Group No. 150 - Acceptance Testing and Quality Control of Digital Radiographic Imaging Systems David Gauntt
Nicole Ranger
Sunday, November 26 8:30AM - 12:30PM Hong Kong
(Gold Level/West)
TG272 - Task Group No. 272 - - Comprehensive Acceptance Testing and Evaluation of Fluoroscopy Imaging Systems Pei-Jan Lin
Sunday, November 26 9:00AM - 12:00PM Haymarket
(Bronze Level/West)
CAMPEP Graduate Education Program Committee
Sunday, November 26 9:00AM - 11:00AM Soldier Field
(Bronze Level/West)
TG293 - Task Group No. 293 - Task Group on Size Specific - Dose Estimate (SSDE) for Head CT John Boone
Sunday, November 26 9:00AM - 11:00AM Water Tower
(Bronze Level/West)
RRPSR - Imaging Physics Curricula Subcommittee William Sensakovic
Sunday, November 26 10:00AM - 11:30AM San Francisco
(Gold Level/West)
TG295 - Task Group No. 295 - Task Group on MPLA - Educational Requirements and Resources E. Russell Ritenour
Sunday, November 26 10:00AM - 12:00PM New Orleans
(Gold Level/West)
TG245 image quality phantom subgroup meeting
Sunday, November 26 11:00AM - 12:00PM Columbian
(Bronze Level/West)
TG273 - Task Group No. 273 - - CAD Assessment, Quality Assurance and Training Samuel Armato
Zhimin Huo
Sunday, November 26 11:00AM - 12:00PM Gold Coast
(Bronze Level/West)
RASC - Review Article Subcommittee Timothy Zhu
Sunday, November 26 11:00AM - 2:00PM Picasso
(Bronze Level/West)
GRAC - Government and Regulatory Affairs Bette Blankenship
Sunday, November 26 11:00AM - 12:30PM Water Tower
(Bronze Level/West)
PISC - Pediatric Imaging Subcommittee Samuel Brady
Sunday, November 26 11:30AM - 1:00PM Foyer near HQ
(Bronze Level/West)
Grab and Go Lunch for Committee Members
Sunday, November 26 12:00PM - 2:00PM Haymarket
(Bronze Level/West)
CAMPEP Residency Education Program Committee
Sunday, November 26 12:00PM - 2:00PM Soldier Field
(Bronze Level/West)
SS - Summer School Subcommittee Holly Lincoln
Sunday, November 26 12:00PM - 1:00PM Gold Coast
(Bronze Level/West)
TG223 - Task Group No. 223 - Dosimetry in Tomosynthesis Imaging John Sabol
Ioannis Sechopoulos
Sunday, November 26 12:00PM - 2:00PM San Francisco
(Gold Level/West)
ULSC - Ultrasound Subcommittee Zhengfeng Lu
Sunday, November 26 12:00PM - 1:00PM New Orleans
(Gold Level/West)
TG309 - Task Group No. 309 - Task Group on Imaging - Protocol Management System Design David Gauntt
Timothy Szczykutowicz
Sunday, November 26 1:00PM - 2:00PM Comiskey
(Bronze Level/West)
TG245 - Task Group No. 245 - Tomosynthesis Quality Control Wei Zhao
Stephen Glick
Sunday, November 26 1:00PM - 3:00PM New Orleans
(Gold Level/West)
WGCTNP - Alliance for Quality Computed Tomography - Working Group Dianna Cody
Sunday, November 26 1:00PM - 2:00PM Water Tower
(Bronze Level/West)
WGGC - Working Group on Grand Challenges Samuel Armato
Keyvan Farahani
Kristy Brock
Sunday, November 26 2:00PM - 4:00PM Picasso
(Bronze Level/West)
TG299 - Task Group No. 299 - Quality Control in - Multi-Energy Computed Tomography (MECT) Rick Robert Layman
Shuai Leng
Sunday, November 26 2:00PM - 4:00PM Toronto
(Gold Level/West)
TSC - Tomosynthesis Subcommittee Andrew D. Maidment
Predrag Bakic
Sunday, November 26 2:00PM - 5:00PM Stetson D
(Purple Level/West)
TG300 - Task Group No. 300 - Task Group on Establishment - of a Framework for a National CT Image Quality Index Registry William Sensakovic
Sunday, November 26 3:00PM - 4:00PM Haymarket
(Bronze Level/West)
CAMPEP operations meeting
Sunday, November 26 3:00PM - 5:00PM Columbian
(Bronze Level/West)
TG261 - Task Group No. 261 - Quality control methodology for low-dose dental and maxillofacial CBCT systems Dimitris Mihailidis
Sunday, November 26 3:00PM - 4:00PM Hong Kong
(Gold Level/West)
TG196 - Task Group No. 196 - Requirements and methods for color displays in medicine Aldo Badano
Sunday, November 26 3:00PM - 6:00PM Gold Coast
(Bronze Level/West)
AC - Administrative Council Jatinder Palta
Sunday, November 26 3:00PM - 4:00PM Soldier Field
(Bronze Level/West)
REC - RSNA Education Coordination Subcommittee James Kofler
Sunday, November 26 3:00PM - 4:00PM Comiskey
(Bronze Level/West)
WGMRQA - Working Group on Magnetic Resonance Testing and Quality Assurance Joseph Och
Sunday, November 26 4:00PM - 8:00PM Haymarket
(Bronze Level/West)
CAMPEP Board Meeting
Sunday, November 26 4:00PM - 5:30PM Comiskey
(Bronze Level/West)
SCRF - Radiography and Fluoroscopy Subcommittee Lee Goldman
Sunday, November 26 4:00PM - 5:30PM Soldier Field
(Bronze Level/West)
NMSC - Nuclear Medicine Subcommittee Sharon White
Sunday, November 26 4:00PM - 5:00PM Hong Kong
(Gold Level/West)
TG270 - Task Group No. 270 - - Display QA Michael Flynn
Nicholas Bevins
Sunday, November 26 4:00PM - 5:00PM San Francisco
(Gold Level/West)
WGITA - Imaging for Treatment Assessment Work Group Jihong Wang
Sunday, November 26 4:00PM - 6:00PM New Orleans
(Gold Level/West)
ABR Core Physics Committee
Sunday, November 26 4:00PM - 6:00PM Picasso
(Bronze Level/West)
CTSC - Computed Tomography Subcommittee Cynthia McCollough
Sunday, November 26 4:00PM - 5:00PM Toronto
(Gold Level/West)
CE - Continuing Professional Development William Parker
Sunday, November 26 5:00PM - 10:00PM Water Tower
(Bronze Level/West)
EXCM - Executive Committee Melissa Carol Martin
Sunday, November 26 5:00PM - 6:00PM Hong Kong
(Gold Level/West)
IISC - Imaging Informatics Subcommittee Lawrence Tarbox
Nicholas Bevins
Sunday, November 26 5:00PM - 6:00PM San Francisco
(Gold Level/West)
TG305 - Task Group No. 305 - Task Group on Development of - Standards for Vendor-Neutral Reject Analysis in Radiography Kevin Little
Ingrid Reiser
Sunday, November 26 6:00PM - 9:00PM Picasso
(Bronze Level/West)
IPC - Imaging Physics Eric Gingold
Sunday, November 26 6:00PM - 7:00PM Columbian
(Bronze Level/West)
TR - Medical Physics Education of Physicians Thaddeus Wilson
Monday, November 27 7:00AM - 10:00AM Comiskey
(Bronze Level/West)
BEMP - Medical Physics Editorial Board Jeffrey Williamson
Monday, November 27 8:00AM - 2:00PM Wrigley
(Bronze Level/West)
Headquarters Office
Monday, November 27 8:00AM - 11:00AM Gold Coast
(Bronze Level/West)
EC - Education Council James Dobbins
Monday, November 27 9:00AM - 11:00AM Room N127
(McCormick Conv Ctr)
DICOMC - Working Group on DICOM Coordination Donald Peck
Monday, November 27 10:00AM - 12:00PM Picasso
(Bronze Level/West)
EMCC - Electronic Media Coordinating George Kagadis
Monday, November 27 10:30AM - 11:30AM Adler BC
(Hyatt McCormick)
CRC - Corporate Relations Committee Jatinder Palta
Monday, November 27 12:00PM - 1:00PM Picasso
(Bronze Level/West)
WEBSC - Website Editorial Board George Kagadis
Monday, November 27 12:00PM - 2:00PM Adler BC
(Hyatt McCormick)
CAC - Corporate Advisory Committee
Monday, November 27 12:00PM - 3:00PM Columbian
(Bronze Level/West)
RULE - Rules Committee John Gibbons
Monday, November 27 1:00PM - 4:00PM Water Tower
(Bronze Level/West)
FIN - Finance Committee Mahadevappa Mahesh
Monday, November 27 1:00PM - 4:30PM Gold Coast
(Bronze Level/West)
TG284 - Task Group No. 284 - Magnetic Resonance Imaging - Simulation in Radiotherapy: Considerations for Clinical Implementation, Optimization, and Quality Assurance Carri Glide-Hurst
Eric Paulson
Monday, November 27 3:00PM - 4:00PM Picasso
(Bronze Level/West)
MSC - Mammography Subcommittee William Robert Geiser
Tuesday, November 28 7:00AM - 9:00AM Water Tower
(Bronze Level/West)
EXCM AAPM/ABR/CAMPEP/SDAMPP leadership Melissa Carol Martin
Tuesday, November 28 8:00AM - 2:00PM Wrigley
(Bronze Level/West)
Headquarters Office
Tuesday, November 28 2:30PM - 5:30PM Gold Coast
(Bronze Level/West)
SPC - Strategic Planning Committee of the Board Bruce Curran
Tuesday, November 28 3:00PM - 5:00PM Water Tower
(Bronze Level/West)
RO - Regional Organization Gene Cardarelli
Tuesday, November 28 6:00PM - 8:00PM Crystal Ballroom BC
(Green Level/West)
AAPM Reception
Wednesday, November 29 8:00AM - 10:00AM Columbian
(Bronze Level/West)
EXCM - Executive Committee Melissa Carol Martin
Wednesday, November 29 10:00AM - 12:00PM Columbian
(Bronze Level/West)
EXCM - Executive Committee and Council Chairs Melissa Carol Martin
Wednesday, November 29 12:00PM - 1:00PM Crystal Ballroom C
(Green Level/West)
BRD - Board of Directors Lunch Bruce Curran
Wednesday, November 29 1:00PM - 6:00PM Crystal Ballroom AB
(Green Level/West)
BRD - Board of Directors Bruce Curran

Download the Entire RSNA Schedule to Your Outlook/iCal/GroupWise

Requirements for Schedule Download:

Microsoft OS:

  • Windows XP Home/Pro with Service Pack 3
  • Windows Vista with Service Pack 2
  • Windows 7

Email Client:

Mac OS:

  • Mac OS X 10.4 (Tiger) or above

Instructions for setting the date, time, 
and time zone on Mac OS X 10.4+

For iCal Users

Drag the files into iCal to import

For Google Calendar Users

To import events from an iCalendar (.ics) or vCalendar (.vcs) file, just follow these steps:

  1. Click the down-arrow next to Other calendars
  2. Select Import calendar
  3. Click Choose file and find the file that contains your events, then click Open.
  4. Select the Google Calendar where you'd like to import events, then click Import.

For MS Outlook Users (Windows Only)

  1. On the File menu, click Import and Export.
  2. Click Import an iCalendar (.ics) or vCalendar (.vcs) file, then click Next.
  3. Locate the folder that contains the file you want to import. In the Files of type list, choose either iCalendar Format or vCalendar Format.
  4. Click OK.

Also visit this site as well as this site for further detailed instructions on importing the files into MS Outlook (Windows Only).